Pekmezli vegan fıstık ezmesi

Paketli ürün almaktan mümkün mertebe kaçınmaya çalışıyorum. Hem içerisinde ne olduğunu bilmiyorsunuz, hem de doğaya daha fazla çöp bırakıyorsunuz. Bu çöp azaltma üzerine de ayrıca bir yazı hazırlıyorum. Neleri şehir hayatında farklı yapabiliriz ve sıfır çöp felsefesine nasıl adım atabiliriz başlıklarından ve kendi yaptıklarımdan bahseteceğim bir yazı olacak. Ne de olsa bir adım bir adımdır.

Fıstık ezmesine gelirsek. Öncelikle yer fıstığı genetiği ile oynandığı açıklanan besinlerden bir tanesi, onu belirtmem lazım. Bu nedenle mümkün olabildiğince az tüketmeye çalışıyorum. Ağırlıklı fındık ezmesi yapmaya özen gösteriyorum. Ama ara sıra kaçamak yapıyorum. Bunu da yapmışken sizinle paylaşmak istedim. Siz de tüketirken bu detayı bilerek tüketin.

Yapılması ise o kadar kolay ki. Bundan sonra paketli fıstık ezmesi almanıza hiç gerek yok. Üşengeç değilseniz 🙂

300 gram kabuksuz kavrulmuş fıstığı robota atın. Robotu yakmamak için aralarda mola vererek bir süre çekin. Krema kıvamına geldikten sonra iki fiske tuz ekleyin. Aslında bu şekilde bile kullanabilirsiniz. Ama ben akışkan olması için 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ve biraz tatlı sevdiğim için 2 tatlı kaşığı üzüm pekmezi ekledim. Bir iki tur da bu şekilde çekip kavanoza doldurdum. Bu kadar 🙂 Afiyet olsun!

Malzemeler:

  • 300 gram yer fıstığı
  • Tuz
  • 2 tatlı kaşığı üzüm pekmezi
  • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı

photo_2017-09-29_19-47-28

Comments are closed.

Create a website or blog at WordPress.com

Up ↑

%d bloggers like this: